Matematik Atölyesi

Projenin amacı, Nevşehir’den geleceğin Yıldız Matematikçilerinin yetişmesine katkıda bulunmaktır. Proje, matematik biliminin ilkelerinin; günlük hayatta, meslek hayatında ve bilimsel etkinliklerde bir araç olarak nasıl kullanıldığı hususunda farkındalık yaratarak öğrencilerin yöntem becerilerinin ve hayal gücünün geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Projenin konusu matematik eğitimidir. Proje kapsamında matematik dersi alan seçilmiş ortaokul öğrencilerine oyun ve uygulama esaslı matematik öğretilecektir. Bu çerçevede Nevşehir ortaokullarında matematik dersindeki en başarılı öğrenciler okulların matematik öğretmenlerinin önerileri ve eğitim danışmanlarının yapacakları sınavlar sonucunda belirlenecektir.

Uygulanmak üzere tasarlanan sistem hakkında, ildeki ilgili okulların matematik öğretmenleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü (MEM) marifetiyle gönderilecek bir yazı ile bilgilendirileceklerdir. Proje için eğitim danışmanlarından destek alınması öngörülmektedir. Eğitim danışmanları, matematik atölyesi uygulamasında deneyimli 3 uzmandan oluşacaktır. Atölye derslerini yürütecek matematik öğretmenleri Nevşehir’deki matematik öğretmenleri arasından MEM tarafından önerilecektir. Bu öğretmenlere eğitim danışmanları marifetiyle verilecek iki günlük seminer sonucunda dersleri verecek öğretmenler kesin olarak belirlenecektir.

Atölye çalışmaları bir eğitim-öğretim yılı, Cumartesi veya Pazar günleri, günde 3 saat ve 28 hafta (toplam 84 saat) sürecektir. Atölye çalışmaları aynı sistematikte her yıl yenilenerek devam edecektir; altıncı sınıfta başlayan her öğrenci 7. ve 8. sınıflara da devam edebilecektir. Atölye çalışmaları 2 salonda, öğleden önce ve öğleden sonra üçer saat olmak üzere düzenlenecektir.

Projemiz, Nevşehir bölgesinde okuyan öğrencilerin matematik öğrenmeye olan ilgilerinin artması, matematiği öğrenmelerinin kolaylaşması ve hızlanması, matematik alanında daha başarılı olmaları gibi etkilere sahip olacaktır. Bununla birlikte projemiz, matematik eğitimi alanında gözlenen yöntem ve teknik eksikliğine yönelik çözümler önerecek, uygulamalarını takip ederek sonuçları objektif bir şekilde ortaya koyacaktır. Proje sonucunda düzenlenecek etkinlik, hazırlanacak ve yayımlanacak rapor ve analizler ile matematik eğitimi alanına kavramsal ve metodolojik katkılarda bulunacaktır. Bu rapor ve analizlerin Milli Eğitim Bakanlığı marifetiyle ilköğretimdeki yeni müfredat çalışmalarına katkıda bulunması beklenmektedir.
E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız