KÜN Yerleşke Projesi 

Proje No KÜN.2021-BAGP-004
Projenin Adı KÜN Yerleşke Projesi 
Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Leila Akbarishahabi 
Araştırmacılar Öğr. Gör. Şükran Ünser 
Projenin Türü Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Projesi (BAGP)
Ait Olduğu Birim Kapadokya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi 
Süresi (Ay) 6
Proje Özeti

Kapadokya Üniversitesi, Kapadokya Meslek Yüksekokulu olarak çıktığı yolda, 2005-2006 eğitim-öğretim yılından beri verdiği nitelikli mesleki eğitim ve yetiştirdiği kalifiye iş gücü ile Türk yükseköğretiminin önemli bir parçası haline gelmiştir. 2017 yılından itibaren misyonunu genişleterek Kapadokya Üniversitesi adını alan kurum bugün 4 fakülte, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu ve 1 enstitü ile dünyanın en özel bölgelerinden biri olan Kapadokya’nın tam merkezine konumlanmış durumdadır. Kapadokya Üniversitesi; Mustafapaşa, Ürgüp ve Uçhisar’daki kampüslerinde yaklaşık 5.200 öğrenci, 250 akademisyen ve bir o kadar da idari personele ev sahipliği yaparak, bilime ve ülkenin beşerî sermayesine katkı sunmaya devam etmektedir. 

Kapadokya pandemi öncesinde 35 Milyon turisti ağırlayan, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel değerler ile dünyanın her yerinden insanları kendine çeken bu bölge, 1985 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta ve korunmaktadır. Kapadokya’nın bünyesinde barındırdığı peribacası, kırgıbayır, vadi vb. doğal oluşumların yanında binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasının bir sonucu olarak elde ettiği kültürel zenginlik mimari alanında da kendini göstermiştir. Pek çok tarihi sivil mimari örneğine rastlanan Kapadokya’da bu yapılar daha çok otel, restoran gibi ticari amaçlarla değerlendirilmektedir. Bazı yapılar da devlet kurumlarına ait olarak kamunun hizmetinde bulunmaktadır. 

Kapadokya Üniversitesi de bu eşsiz sivil mimari örneği yapılara sahiptir. Bir üniversite olarak sahip olduğu binaları üst üste dizilmiş taşlar olarak görmektense bu yapıların asıl değerlerini ortaya çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak, Kapadokya Üniversitesi’nin bilime ve topluma katkı misyonu ile örtüşen bir yaklaşımdır. Üniversitenin kullanımında olan konak, medrese ve fabrika olarak inşa edilmiş yapıların geçmişlerinin bilimsel yöntemlerle ortaya konması, bu binaların görsellerinin oluşturulması, binalara ait bilgilendirme tabelalarının yaptırılması ve konumlandırılması ile sadece Kapadokya Üniversitesi’nin yerleşkelerinin konu edildiği bir internet sitesinin oluşturulması süreçlerini içeren bu projenin benzeri yoktur.  

Proje hayata geçirildiğinde Kapadokya’nın mimari değerleri gelecek nesillere aktarılmış olacaktır. Kapadokya Üniversitesi’nin kullanımındaki sivil mimari örneği yapılar hakkında Üniversite personel ve öğrencilerinde farkındalık oluşturulacaktır. Bu da bu benzeri olmayan yapıların değerinin bilinmesi ve korunması açısında önemli fayda sağlayacaktır. 


Diğer Projeler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız