Konya İlinde Turistik Amaçlı Sıcak Hava Balonu Uçuşuna Uygun Sahaların Tespit Edilmesi Projesi 

Proje No KÜN.2021-BAGP-021
Projenin Adı Konya İlinde Turistik Amaçlı Sıcak Hava Balonu Uçuşuna Uygun Sahaların Tespit Edilmesi Projesi 
Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Halil İbrahim Ünser  
Araştırmacılar

Dr. Öğretim Üyesi Eyüp Atioğlu

Halil İbrahim Eroğlu

Projenin Türü Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Projesi (BAGP)
Ait Olduğu Birim Sıcak Hava Balonu ve Hava Gemisi Uygulama ve Araştırma Merkezi 
Süresi (Ay) 6
Proje Özeti

Ülke ekonomisi için en önemli sektörlerden biri olan turizm yarattığı istihdam ve döviz girdisi ile Türkiye gibi kronik dış açık sorunu olan bir ülke için kritik bir role sahiptir. Türkiye turizmi ülkenin coğrafi konumu ve doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleriyle birleştiğinde dünyada önemli bir noktaya gelmiştir. COVID-19 pandemisi öncesinde, 2019 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı 52 Milyonun üzerine çıkmış olup bu istatistik Türkiye’nin, dünyanın 6. en fazla turist ağırlayan ülkesi olması anlamına gelmektedir. Aynı yıl için turizm gelirlerine bakıldığında 34,5 Milyar $ ile Türkiye’nin 13. Sırada yer aldığı görülmektedir. Turizm gelirlerinde turist sayısına nispetle daha geri bir sırada olmak turizm potansiyelinin gelire dönüştürülemediği ve alternatif gelir kaynakları yaratılması gerektiği sonucuna ulaştırmaktadır. Bu çerçevede 1980’li yıllardan beri Kapadokya’da gerçekleştirilen sıcak hava balonu uçuşları konuya çok yerinde bir örnektir. Kapadokya turizmi için katma değerli bir iş kolu olarak öne çıkan sıcak hava balonlarının ülke genelinde farklı destinasyonlara yayılması bu olumlu etkiyi de arttıracaktır. 

Proje, Konya’da sıcak hava balonlarının uçabileceği özellikteki sahaların araştırılması ve tespit edilmesi amaçlarını taşımaktadır. Bunun için bilimsel sivil havacılık kuralları ve SHGM mevzuatı esas alınacaktır. Daha önce sıcak hava balonu uçuşları konusunda incelenmemiş yerlerde çeşitli rüzgâr ve meteorolojik ölçümlerin yapılacak ve deneme uçuşlarının gerçekleştirilecek olması bakımından proje özgün bir projedir. Konya’da sıcak hava balonu uçuşları için uygun bir sahanın tespit edilmesi durumunda yaratılacak istihdam ve artan ticaret bölgesel kalkınmayı önemli ölçüde destekleyecektir. Bu proje gibi turizmde ürün çeşitlendirme çalışmaları tarımı ve sanayisi ile öne çıkan Konya ili için yeni bir sektöre adım atılması açsından değerlidir. 


Diğer Projeler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız