İnsansız Hava Aracı ile Tarımsal Uygulamalar

Proje No KÜN.2018-BAGP-004
Projenin Adı İnsansız Hava Aracı ile Tarımsal Uygulamalar
Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Rıfat Benveniste
Araştırmacılar Dr. Öğr. Üyesi Uğur Arıdoğan, Öğr. Gör. Mustafa Samet Gençağ
Projenin Türü Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Projesi (BAGP)
Ait Olduğu Birim Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Süresi (Ay) 12
Proje Özeti

Tarım sektörü ülke nüfusunun beslenmesine, istihdamın artırılmasına, ülkemizin kendi kendine yetebilmesine, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacının karşılanmasına ve sanayiye sermaye aktarılmasına katkı sağlar. Bu katkılarından dolayı ülkemiz için tarım sektörü sosyal gelişmemiz ve ekonomik kalkınmamız için çok önemlidir. Tarım sektöründe üretim, doğa koşullarına bağlı olduğu için üretim miktarında, kalitesinde ve verimliliğinde belirsizlik çok yüksektir. Tarımsal ürünlerin üretim dönemleri diğer sektörlere göre daha uzundur ve belirli zamanlara yoğunlaşmaktadır. Bu belirsizliklerden dolayı; üretimde doğal etkenlerin etkisinin azaltılması, hızlı ve etkin şekilde bitki hastalıkları ve zararlılarıyla mücadele çok önemlidir.

Günümüzde insansız hava araçları ile tarım ürünlerinin üretim miktarının ve kalitesinin arttırılması, ürünlerin gelişiminin izlenmesi amaçlanmaktadır. Bitkiden örnek alınarak, bitkinin sağlığı ve gelişimi izlenebilir, buna göre hastalıkları önleyici ve tedavi edici gerekli adımlar atılabilinir. Bu proje ile ilk etapta seçilen bir tarım ürününden yaprak, dal gibi belirli ebatta parça kesip taşıyacak bir yapı tasarlanması amaçlanmaktadır. Bu yapı tarım alanında en çok kullanılan DJI phantom tipi İHA’ya uygun olarak geliştirilecektir. İkinci etapta bu yapı İHA’nın üzerinde belirli analizleri de yapabilecek bir aparat haline getirelecek ve piyasadaki farklı İHA’lar üzerinde bu aparatın geliştirilip çip üstü laboratuvara dönüştürülmesi üzerinde çalışılacaktır. Projenin başarılı sonuçlanması durumunda ikinci etap proje olarak bu amaca yönelik daha spesifik bir İHA’nın tasarımı yapılacaktır.

 
 
 

Diğer Projeler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız