Data for Destinations

Proje No KÜN.2021-HZP-004 
Projenin Adı Data for Destinations
Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi  Halil Burak Sakal
Araştırmacılar

Prof. Dr. Hasan Ali Karasar

Görkem Kurşunlu Karakuş

Maksim Soshkin

Projenin Türü Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Projesi (BAGP)
Ait Olduğu Birim Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Süresi (Ay) 10
Proje Özeti

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (United Nations World Tourism Organization, UNWTO) Mart 2021 verilerine göre Türkiye, 2019 yılında 51,2 milyon turist ağırlayarak dünyada en fazla turist ağırlayan altıncı ülke olmuştur (UNWTO, 2021, s. 16). Diğer taraftan Türkiye, turizmden en fazla gelir elde eden ülkeler arasında dünya sıralamasında 13. ülke durumundadır (UNWTO, 2021, s. 17).

Türkiye ulusal ve bölgesel kalkınmaya doğrudan ve dolaylı katkısı olan turizm faaliyetlerinden elde edilen geliri 2023 yılında 65 milyar ABD doları seviyesine çıkartmayı hedeflemektedir (T.C. Cumhurbaşkanlığı, 2019, s. 102). Bu hedefler Kapadokya Üniversitesinin yürüttüğü proje çerçevesinde hazırlanan Türkiye Turizm 2023 Ana Planı kapsamındaKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Ekim 2019’da İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısında kamuoyu ile paylaşılmıştır (Ersoy, 2019).

Türkiye’nin 2019 yılında güncellenen 2023 yılı turizm stratejisi, tanıtım, ulaştırma, turizmde istihdam edilen insan kaynağı, ürün çeşitlendirme, yeni odak pazarlara yönelme, konaklama kapasitesi ve kalitesinin artırılması gibi politika önceliklerinin yanı sıra Türkiye turizminin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması ve Türkiye turizminin uluslararası rekabetçiliğinin artırılması konularına ağırlık veren bir yapıya sahiptir (Ersoy, 2019). Bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019yılında Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum, WEF) tarafından iki yılda bir yayımlanan Seyahat ve Turizm Rekabetçilik Endeksi’ndeki (WEF, 2019a)göstergeleri ve Türkiye’nin bu endeksteki sıralamasını esas alan geniş kapsamlı bir proje başlatmıştır (Karasar, Gülcan ve Sakal, 2020). Seyahat ve Turizm Rekabetçilik Endeksi’nde (Travel and Tourism Competitiveness Index, TTCI) 2017 yılında 44.sırada yer alan Türkiye, 2019 yılında yayımlanan endekste 43. sıraya yükselmiştir. Diğer taraftan dünyanın en çok ilgi gören altıncı destinasyonu olan Türkiye uluslararası turizm rekabetinde bu durumu yansıtmayan bir konumdadır.

Bu proje ile Dünya Ekonomik Forumu’nun(WEF)Shaping the Future of Mobilityplatformu dahilindeyürütülen Data for Destinationsprogramı kapsamında, WEF tarafından Türkiye turizmi, sürdürülebilirlik ve rekabetçilik konularında yayımlanmış olan ilk rapor uluslararası kamuoyu ile paylaşılmış olacaktır. Proje kapsamında raporun tanıtımı için bir çalıştay düzenlenmesi planlanmaktadır.


Diğer Projeler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız