Anadolu'nun Kayıp Çalgıları

Proje No KÜN.2021-BAGP-001
Projenin Adı Anadolu'nun Kayıp Çalgıları
Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Nükhet Okutan Davletov
Araştırmacılar  
Projenin Türü Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Projesi (BAGP)
Ait Olduğu Birim Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Süresi (Ay) 3
Proje Özeti

Bu proje, Anadolu topraklarında yaşamış medeniyetlerin ve üzerinde yaşanılan sosyal olay ve olguların sonucunda ortaya çıkan çalgıları gün yüzüne çıkartmayı amaçlamaktadır. Anadolu coğrafyası, tarihi, coğrafi konumu, geçmişte birçok ticaret limanına sahip olması ve göç yolları üzerinde bulunması gibi sebeplerden, organoloji açısından oldukça zengin bir kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Bu kültürün yok olmaması adına, kayıt altına alınması çalışmanın ana hedefini oluşturmaktadır.

Bu projede, başta literatür taraması olmak üzere, yarı yapılandırılmış görüşme, yöredeki videolar ve çalgı yapımcılardan edinilen bilgiler ışığındaki veriler ile çalgıların orjnaline ulaşılıp ölçülerinin alınması yöntemi kullanılacaktır. Bu anlamda nefesli, yaylı ve vurmalı birçok saza ulaşmak mümkün olacaktır. Bu sazların tekrar yapılarak barkod sistemiyle ses rengi ve tınılarının duyurulması, vitrinde örneklerinin sergilenmesi de görsellik bölümü olarak düşünülmektedir. Bu aşamaların ardından çalışmanın daha da genişletilmesiyle katalog şeklinde bir kitap çalışması da yapılacaktır.

 

Diğer Projeler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız