Fantom Laboratuvarı

Diş hekimliği eğitimi hem teorik hem de pratik uygulamaları olan bir yapıya sahiptir. Pratik eğitim birbirine bağlı ve birbirini tamamlayan klinik öncesi ve klinik uygulamalardan oluşmaktadır.

Bir diş hekimi, üç boyutlu olarak düşünebilme ve bu şekilde üretebilme yeteneğine sahip olmalı ve klinik öncesi eğitimlerinde bu yetenekleri geliştirilmelidir.

Birinci sınıf öğrencilerimizin diş hekimliğine yönelik el yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla, uyguladığımız klinik öncesi (preklinik) eğitimimiz Fakültemizin ‘Manipülasyon’ ile ‘Alçı ve Akrilik’ Laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir. Manipülasyon Laboratuvarımız, öğrencilerimizin çağdaş bir preklinik eğitimi almasına olanak sağlayacak şekilde hazırlanmıştır.

Son yıllarda gelişen teknolojik olanaklar, diş hekimliği eğitim teknolojilerini de değiştirmiş ve diş hekimliği öğrencileri için yeni eğitim olanakları yaratılmıştır. Diş hekimliği öğrencilerinin klinik öncesi eğitimlerini mesleki gelişim ve yeterliliklerinin sağlanabilmesi amacıyla klinik uygulamaları en yakın şekilde simüle eden fantom laboratuvarları geliştirilmiştir.

Bu bilgilerin ışığında fantom laboratuvarımız öğrencilerimize eğitim verebilecek düzeyde en son teknolojik olanaklara sahip olarak yapılandırılmıştır. Eğitimcinin önünde bulunan fantom modeli ve çalışma modelini görüntüleyen kamera sayesinde öğrenciler, önlerinde bulunan monitörlerde eğitimcinin fantom modeli üzerinde uyguladığı işlemleri eğitimcinin gözünden takip edebilmekte ve kendi fantom modelleri üzerinde uygulayabilmektedir. Fantom modellerin tüm fiziksel özellikleri hasta senaryosunu en iyi simüle edebilecek şekilde ayarlanmıştır. Öğrenciler model üzerinde aeratör ve mikromotor ile uygulama yapabilmekte, protetik, restoratif ve endodontik işlemlerin uygulamalarını yapabilmektedir.

Öğrencilerimizin klinik öncesi yetkinliklerini artıracak ve eğitimlerinde çok önemli bir yer tutan fantom laboratuvarı, öğrencilerin klinik uygulamalarda gerçekleştirecekleri dental tedavilerin yüksek kalitede olmasına olanak sağlayacaktır.

Fantom Laboratuvarı Cihaz/Ekipman Listesi

Sıra

Cihaz/Ekipman Adı

Adedi

1

Fantom Kafa Modeli

69

2

Fantom Similasyon Masası

69

3

Eğitmen için Fantom Similasyon Masası

1

 
E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız