Ameliyathane/Anestezi Laboratuvarı

Ameliyathane Hizmetleri Programında uygulama derslerinin verildiği ameliyathane/anestezi laboratuvarında öğrencilerimizin hastane öncesi ameliyathane ünitesinde var olan alanları, donanımı (ameliyat lambası, masası, mayo masaları vb.), tıbbi cihazlardan aspiratör, mikroskop, sarf malzemeler ve tekstil materyal tanımakta; entrümantasyon eğitimine yardımcı olabilecek cerrahi enstrüman sınıflandırılmasında yer alan kesici-sıkıştırıcı-tutucu ve ayırıcı enstrümanlara örnek olabilecek cerrahi set ile enstrümanları kullanarak el becerilerini geliştirebilmekte; scrup ve sirküle görev tanımlarında yer alan cerrahi el yıkama, cerrahi giyinme, pozisyonlama, hasta örtümü, steril masa hazırlama, mikroskop giydirme gibi tüm uygulamaları cihaz ve maket üzerinde gerçeğe uygun bir simülasyonla hocalarının rehberliğinde gerçekleştirebilmektedirler.

Anestezi programı öğrencilerimiz ise bu laboratuvarda ameliyat öncesi kullanılacak cihazların (anestezi cihazı, oksijen kaynağı, laringoskop ve aspiratör cihazı) çalışma durumlarını kontrol etmeyi öğrenirler. Cerrahi işlemler sırasında hastayı monitörden doğru takip etmeyi ve hasta için ilaç hazırlama/invaziv girişimlerle ilacın hastaya verilmesi becerisine sahip olurlar. Ayrıca, CPR ve acil durumlarda EKG çekebilme becerilerini kazanırlar. 

Ameliyathane/Anestezi Laboratuvarı Cihaz/Ekipman Listesi

Sıra

Cihaz/Ekipman Adı

Adedi

1

Entübasyon-Cpr Simülatörü (Tam Boy)

1

2

Cerrahi Dikiş Atma Maketi (Kol)

2

3

Cerrahi Dikiş Atma Maketi (Bacak)

1

4

Ameliyat Masası Ce Aksesuarları

2

5

Ameliyathane Lambası (Küçük)

1

6

Serum Askısı

1

7

Ameliyathane Dolabı

1

8

Kep-Bone Maske Dolabı

1

9

El Yıkama Ünitesi

1

10

İlaç Dolabı

1

11

Hasta Yemek Masası

2

12

LMA

2

13

Tedavi Tepsisi

1

14

Böbrek Küvet

1

15

Anestezi Cihazı

1

16

Ameliyathane Lambası (Büyük)

1

17

Hasta Başı Monitör

1
E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız